Skip to main content

Główne zasady gotowania brązowego ryżu

Porcja ugotowanego ryżu brązowego na tradycyjnym talerzu

Ryż brązowy, czyli nieoczyszczony, to bogactwo wartości odżywczych i minerałów, których niestety możemy pozbyć się podczas nieprawidłowego gotowania. Jak zatem przygotować ryż brązowy, aby w pełni cieszyć się jego smakiem oraz cennymi składnikami? Odpowiedź znajdziemy w trzech prostych krokach.

Krok pierwszy: Zanim zaczniemy gotować

Prawidłowe przygotowanie ryżu zaczyna się jeszcze zanim zostanie on wrzucony do garnka. Przed gotowaniem ryżu brązowego warto bowiem wypłukać go w zimnej wodzie. W tym celu zalewamy go kilkakrotnie aż do uzyskania czystej cieczy. Możemy także skorzystać z sita i  to na nim bezpośrednio przemyć ryż. Dzięki temu ziarenka będą miękkie oraz szybciej się ugotują.

Krok drugi: Proces gotowania

Wypłukany ryż brązowy przesypujemy do garnka z zimną wodą (powinna być bez soli, aby w pełni uzyskać bogactwo aromatu, ewentualnie lekko osolona). Przyjmuje się, że 1 szklankę ryżu należy zalać 2-2,5 szklankami płynu. Całość doprowadzamy do wrzenia bez przykrycia, a następnie gotujemy ok. 30-35 minut na wolnym ogniu, aż ryż wchłonie wodę. W tym momencie przykrywamy garnek lekko uchyloną pokrywką i kontynuujemy gotowanie do momentu, w którym na powierzchni ziaren zaczną pojawiać się „dziurki”. Kolejny etap to szczelne przykrycie garnka i duszenie ryżu jeszcze przez kilka minut. Gotowe ziarenko poznamy po miękkości oraz delikatnej strukturze, jednocześnie należy pilnować, aby nie uległy one rozgotowaniu i nie zaczęły się rozpadać.

Krok trzeci: Co robić po ugotowaniu ryżu?

Ugotowany brązowy ryż odstawiamy na 10 minut, a następnie przelewamy zimną wodą i delikatnie mieszamy, tak aby przepłukać dokładnie wszystkie ziarenka. Dzięki temu będzie on sypki oraz nie będzie się sklejał. Ryż brązowy przygotowany według powyższych zaleceń możemy podawać na wiele sposobów, wszystko zależy jedynie od naszych indywidualnych upodobań. Świetnie sprawdzi się bowiem zarówno z sosami mięsnymi i warzywnymi, dodany do zupy, sałatek, farszy, zapiekanek, a nawet słodkich deserów np. z owocami. Pycha!

 

Leave a Reply