Dieta ryżowa
Dieta ryżowa to w Polsce jeszcze mało popularny temat, choć powoli zaczyna gromadzić rzeszę fanów. Bazująca na ryżu, bardzo restrykcyjna, a zarazem oczyszczająca, należy do najskuteczniejszych diet dostępnych na rynku. Na czym polega, jakie korzyści i ewentualne zagrożenia może przynieść?
Twórcą jadłospisu opartego w głównej mierze na ryżu jest Walter Kempner, który odkrył, że nadciśnienie i cukrzyca rzadziej pojawiają się u osób spożywających duże ilości ryżu. Głównym jej celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i wyrównanie poziomu glukozy we krwi. Bazę stanowi tu oczywiście ryż, co ważne, nie biały, lecz brązowy. W procesie przekształcania ryżu brązowego w biały zostaje utraconych wiele składników odżywczych, między innymi tak bardzo cenny dla naszego organizmu magnez, więc należy pamiętać o tym, że jeśli mowa o diecie ryżowej, to zawsze chodzić tu będzie o ryż brązowy. Na czym polega fenomen tego rodzaju oczyszczania? Duża zawartość błonnika zapewnia uczucie sytości na długi czas, a niskokaloryczność sprawia, że nasza waga zaczyna spadać w dół. Natomiast dzięki bogactwu składników odżywczych ma zbawienny wpływ nie tylko na naszą sylwetkę, ale też układ pokarmowy, nerwowy, serce czy pracę mózgu.
Zasady
Bardzo ważnym czynnikiem jest tu czas, zarówno trwania diety, jak odstępów w jej stosowaniu. Okres 14-21 dni jest tu najbardziej optymalny. Głównym składnikiem spożywanych posiłków jest oczywiście brązowy ryż, a dzienny jadłospis, składający się z trzech głównych posiłków i dwóch mniejszych, powinien mieć około 1000 kalorii. Ważne by prócz ryżu w diecie zostały uwzględnione owoce, warzywa, ryby, chude mleko, białe mięso, rośliny strączkowe i produkty zbożowe. Do przygotowania potraw zalecane jest używanie oliwy z oliwek, ewentualnie odrobiny masła. Napoje, które można spożywać to niegazowana woda mineralna, we wskazanej ilości dwóch litrów dziennie, herbaty ziołowe i przeciery z soków owocowych. Tak skomponowany jadłospis powtórzyć można nie wcześniej niż po trzech miesiącach, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazaniem do zastosowania diety ryżowej jest ciąża, karmienie piersią i wiek nastoletni.
Przykładowy jadłospis
Śniadanie:
3 kromki chleba ryżowego, liść zielonej sałaty, 2 plastry pomidora, 1 rzodkiewka.
II śniadanie:
2 jajka na twardo, kromka chleba, herbata.
Obiad:
Gotowany ryż, grillowana pierś kurczaka, surówka ze szparagów i truskawek (można je zastąpić jabłkiem, pomarańczą lub brzoskwinią).
Podwieczorek:
Mus ryżowo-dyniowy.
Kolacja:
4 wafle ryżowe posmarowane masłem, 2 listki sałaty, serek wiejski ze szczypiorkiem, posiekaną natką pietruszki, tymiankiem i rzeżuchą, skropić sokiem z cytryny.
Efekty
Z pewnością zastosowanie diety ryżowej wpłynie na nas dwojako: poprawi sylwetkę i kondycję zdrowotną. W pierwszym przypadku możemy liczyć na spadek wagi nawet w wysokości 10 kg, co już brzmi bardzo zachęcająco. Dodatkowo organizm zostanie oczyszczony ze szkodliwych toksyn, poprawi się praca układu trawiennego i wyrówna poziom glukozy we krwi.