Zbilansowana i prawidłowa dieta powinna być bogata w składniki dostarczające do organizmu witaminy oraz minerały. Jednym z nich bez wątpienia jest ryż brązowy, który jest źródłem cennych wartości odżywczych potrzebnych do właściwego funkcjonowania organizmu i wspomagający poszczególne układy. Dlaczego ryż brązowy powinien znaleźć się w codziennej diecie?
Czy od węglowodanów się tyje?
Ostatnio dużo mówi się o tym, że to węglowodany są przyczyną tycia. Rzeczywiście cukry proste, takie jak: sacharoza, fruktoza czy glukoza sprawiają, że skład ciała się pogarsza i zwiększa masę. Jednak sam fakt włączenia węglowodanów do diety, nawet redukcyjnej nie przynosi negatywnych skutków. Najważniejsze bowiem jest źródło pochodzenia i poziom przetworzenia danego produktu.
W przypadku ryżu brązowego mamy nie tylko do czynienia z czystą postacią węglowodanów, ale także wieloma innymi składnikami pozytywnie wpływającymi na organizm. 100 gram ryżu dostarcza 77g węglowodanów. Dodatkowo pozwala zaspokoić około 25 – 30% zapotrzebowania na magnez, 20% zapotrzebowania na witaminę B2, 15% zapotrzebowania na cynk. Dostarcza też witaminę B1, niacynę, witaminę E, wapń, miedź, żelazo, potas oraz spore ilości manganu i selenu. Zawartość białka sprawia natomiast, że ryż brązowy dobrze wpływa na przemianę materii, a do tego trawi się dłużej, zapewniając uczucie sytości. Ma również szerokie zastosowanie kulinarne. Możemy śmiało łączyć go z mięsem z kurczaka, rybami, warzywami, a także jogurtem czy mlekiem.
Ryż brązowy dzięki zawartości pełnowartościowych węglowodanów, a także szeregu wartości odżywczych jest idealnym produktem dla wszystkich osób ceniących sobie zdrowy tryb życia oraz szczupłą sylwetkę.