Ryż brązowy – kluczowy składnik diet specjalistycznych (bezglutenowcy, diabetycy, wegetarianie)
Ryż do zadań specjalnych
Ryż brązowy to składnik wielu potraw: obiadów, sałatek i deserów. Obok walorów smakowych wyróżnia się także bogatą zawartością składników odżywczych, które sprawiają, że może być wykorzystywany do diet specjalistycznych. Kto szczególnie powinien sięgnąć po brązowy ryż?
Ryż dla będących na diecie
Brązowy ryż to przede wszystkim skarbnica niezwykle ważnych dla organizmu witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Dzięki temu to idealny dodatek dla osób na diecie. Dłuższy proces trawienia ziaren sprawia, że dłużej odczuwamy sytość, a jednocześnie usprawnia się nasza przemiana materii. Pamiętajmy, że w taki sposób działają ziarna ugotowane na półtwardo. Rozgotowany ryż traci swoje właściwości i zwiększa swój indeks glikemiczny.
Ryż dla bezglutenowców i diabetyków
Niezwykle ważne są również składniki, których ryż brązowy nie zawiera. Wśród nich możemy wyróżnić: gluten, dlatego mogą go jeść osoby nietolerujące tego białka. Ponadto nieobecne są także: glukoza, fruktoza, laktoza, maltoza, galaktoza oraz cholesterol, kofeina i teobromina. Wszystko to sprawia, że ryż mogą spożywać nie tylko bezglutenowcy, ale także alergicy, diabetycy oraz wegetarianie. Właściwości ryżu brązowego pozwalają również na uwzględnienie go w jadłospisie osób z podwyższonym cholesterolem (ryż wpływa na jego obniżanie), chorobami serca, cukrzycą (ryż pomaga regulować poziom cukru we krwi).